0Months0Days0Hours0Minutes0Seconds

.

Druhý ročník Dne pro pečující proběhne 2. 10. 2024 opět v Městci Králové.

Tentokrát v prostředí městeckého kina a jelikož se těšíme na krásné „babí léto“ využijeme tedy během celého programu i prostor zahrady.

Přesný program nyní připravujeme a brzy se můžete těšit na pecky co jsme si pro vás letos připravili.

Postupně o nich budeme informovat níže.

Tancuj Matyldo

Seňorina pro pečující

V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel (Karel Roden) ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba….

Po promítání filmu bude probíhat beseda pro širokou veřejnost, především pro rodinné pečující a zájemce o problematiku Alzheimerovy nemoci z různých úhlů pohledu.

Na dotazy bude odpovídat producentka a scénáristka Nataša Slavíková a také přizvaní regionální odborníci.

.

Semínka dobrodějů

Autismus jako dar

Umíte si představit, že by vás bezplatná pomoc druhým naplnila spokojeností? Či dokonce štěstím (možná euforií)? Že byste se jí měli a chtěli věnovat při všech svých dalších povinnostech? Proč? Co je to za nápad?

Pro čtrnáctiletého Ángela je velmi těžké najít kamarády. Jeho milující rodiče mnohé zastanou, zařídí, obstarají, zároveň ale vědí, jak jsou pro Ángela cenné kontakty s dalšími blízkými bytostmi. A tak hledají…

Dokument líčí trojúhelník vztahů mezi chlapcem na autistickém spektru, jeho rodiči a devíti dobrovolníky. Co si tyto tři strany vzájemně dávají a co dostávají? Jakým výzvám čelí? A může být dobrovolnictví cestou ke štěstí?

Po promítání proběhne beseda se spoluzakladatelem neziskovky Autismus jako dar s panem Ernestem Chuecosem.

Promítání bude probíhat v dopoledních hodinách pro žáky druhého stupně základní školy.

.

Doprovodný program

GERONTOOBLEK aneb 5 minut v kůži seniora

„Jdu zavolat dědovi, protože na něj myslím a už trochu chápu, jak se cítí.“

Gerontooblek zprostředkuje zážitek, lepší představivost a osobní zkušenost. Díky takovému obleku máte možnost pochopit, jak se cítí staří lidé a proč je důležité respektovat jejich omezení způsobená stářím. Například třes rukou si můžete vyzkoušet díky speciálně upraveným rukavicím, různá oční onemocnění simulují speciální brýle, ale čeká vás mnohem víc!

Chcete vědět, jak se cítí vaše babička nebo děda?

Vyzkoušejte si s námi gerontooblek! Během chvilky zestárnete o desítky let, pohyb bude pomalejší a náročnější. Po sundání obleku možná odejdete s pochopením, proč není babička schopná vstát tak rychle z pohovky nebo proč dědovi chytrý telefon přidělává starosti, místo aby pomáhal.

Partneři akce