Nová zelená úsporám Light v polovině roku 2024

, , ,

Od 17. ledna 2024 probíhala 3. výzva programu Nová zelená úsporám Light, která přináší změny v podmínkách pro instalaci solárních systémů na ohřev vody a zpřísňuje podmínky pro výměnu oken.

Podpora byla rozšířena i na bytové domy, avšak s určitými specifickými podmínkami. V bytových domech bylo možné měnit pouze okna, a to pouze pokud je již 75 % oken vyměněno za nová. Výjimečně šlo požádat o výměnu dveří, například vedoucí na pavlač.

V našem regionu bylo podáno již přes 140 žádostí o dotaci v programu NZÚ Light. Tyto žádosti se převážně týkají stavebních úprav, jako jsou výměny oken, dveří nebo zateplení fasád (až do výše 150 tis. Kč). Nicméně od začátku tohoto roku získávají na popularitě i solární systémy na ohřev vody (dotace 90 tis. Kč).

Od 1. září 2024 přibude do nabídky programu NZÚ Light, v souvislost s koncem kotlíkových dotací, nová možnost – dotace na výměnu kotle. Další podrobnosti však zatím nebyly zveřejněny.

Dle ministerstva životního prostředí však dotace na výměnu kotle již nebude tak vysoká, jak je nyní nabízena v rámci kotlíkových dotací. Doporučujeme tedy, aby ti, kdo plánují výměnu kotle 1. a 2. třídy za nový, tak udělali do 1.9.2024, a to ještě v rámci kotlíkových dotací.

Není se tedy třeba bát, že by program NZÚ Light brzy skončil. Dle výhledů se počítá s tím, že se tento dotační titul bude do budoucna nadále rozšiřovat o nová opatření. Je však možné, že se opatření budou v budoucnu zpřísňovat.

Pokud tedy přemýšlíte nad využitím programu NZÚ Light a splňujete podmínky žadatele, neváhejte kontaktovat našeho poradce, který vám poskytne bezplatné poradenství a zdarma za s vámi připraví celou žádost.

Bc. Jan Jína

Energetický koordinátor

e-mail: energetika@masmezilesi.cz
tel: 739 635 693