O MAS Mezilesí

LOGO IROP

V místní akční skupině (MAS) se potkávají aktivní občané, podnikatelé a zástupci veřejného i neziskového sektoru s cílem rozvíjet region a pomáhat zlepšovat život místních obyvatel. MAS  slouží jako platforma pro spolupráci nejen obcí, ale i dalších aktivních subjektů na území MAS.

Celý text

Konference Středočeský kraj – Region budoucnosti

Vážení zájemci o budoucnost Středočeského kraje,

rádi bychom Vám tímto pozvali na jedinečnou událost, která proběhne v úterý 16. ledna 2018 v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Těšit se můžete nejen na zajímavé řečníky, ale také na naše návrhy, jak udělat ze Středočeského kraje opravdu „chytrý“ region a naplnit tak mimořádně ambiciózní cil – Středočeský kraj, jeden z nejbohatších regionů Evropy. K tomuto cíli je třeba použít nové technologie – v podnikání, vzdělávání, sociální a zdravotní oblasti, v energetice, v ochraně životního prostředí – vždy s velkou dávkou digitalizace…O tom všem bude řeč na konferenci

Středočeský kraj – Region budoucnosti
•    16. ledna 2018, 9:30 hod.
•    ELI Beamlines, Za Radnicí 835, Dolní Břežany
•    REGISTRACE

Odbornou část konference zahájí Rut Bízková, ředitelka Středočeského inovačního centra, bývalá předsedkyně Technologické agentury ČR a ministryně životního prostředí. Zároveň moderátorka konference, která vás provede jednotlivými tématy.

Jedním z nich je otázka, co máme očekávat v budoucnosti. Jaké jsou světové trendy, ekonomické a sociální výzvy. Bude o nich hovořit prof. Milan Zelený, světově uznávaný ekonom, vědec, propagátor Baťova sytému a konzultant zahraničních vlád a podniků.

Martin Hausenblas je spoluzakladatelem úspěšné aplikace Liftago, což není Uber, ale přitom rychlá doprava za slušnou cenu. Také je spoluzakladatelem společnosti Adler, která patří mezi největší výrobce a vývozce reklamního textilu v Evropě. Jak se člověk dostane k takovým výsledkům? Na to se Martin Hausenblas zaměří nejen na základě vlastních zkušeností.

Jak využít moderní technologie, aby staří a nemocní lidé mohli žít doma? A co to znamená pro obce? O tom budou hovořit Vít Jankovský a Tomáš Vácha z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.
Jejich kolega Michal Kuzmič se zaměří na praktické příklady energeticky efektivních budov, především ekonomické přínosy pro obce a města.

Blíží se Praha k tomu, že lidé budou mít služby dostupné na zmáčknutí jednoho tlačítka na mobilu? A je to možné také ve Středočeském kraji? O tom, jaké výstupy dosud přinesla datová platforma občanům Prahy bude mluvit Benedikt Kotmel, člen projektového týmu Datové platformy pro hl. m. Prahu ve společnosti Operátor ICT. Pan Kotmel zúročuje své zkušenosti s Open data, které mimo jiné získal na ministerstvech vnitra a financí. O své poznatky se podělí i s Vámi. 

Všeobecné mínění je, že ve školství spousta věcí nejde – a pak promluví Radko Sáblík, ředitel jedné z nejprogresivnějších středních škol v ČR – Smíchovské střední průmyslové školy. Zjistíte, že s panem Sáblíkem a v jeho škole jde všechno. Jak je to možné? Přijďte si poslechnout, jak to dělá ve „své“ škole, jaký je jeho pohled na budoucí potřeby pracovního trhu a na to, jak se bude muset přeměnit české školství, aby dokázalo „produkovat“ nejen kompetentní „pracovní sílu“, ale především vzdělanou a na své síly spoléhající novou generaci.

Zkušenosti s moderními systémy nakládání s odpady představí Radek Staňka ze společnosti mojeodpadky.cz. Problematikou odpadů se zabývá již od svých studentských let. V současné době je jeho systém využíván v mnoha obcích a městech na Třinecku, Broumovsku, v jižních a severních Čechách – a zase se ukazuje, že když se chce, tak jde dělat i to, o čem všichni říkají, že to nejde. Radek Staňka získal za své aktivity již řadu ocenění, např. 1. místo v soutěži Český Goodvill v kategorii Inovace nebo společně s obcí Šitbořice E.ON Energy Globe za úspory, ekologii a inovace.

Energetika a její další vývoj je pro budoucnost zcela zásadní. Je budoucnost v „malé“ nebo „velké“ energetice? Co nás čeká – budeme mít čím „krmit“ naše nové technologie? O tom bude mluvit Pavel Farkač, manažer energetiky Svazu průmyslu a obchodu České republiky – tedy dozvíte se to již příští úterý.

Konference se koná pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje, paní Jaroslavy Pokorné Jermanové.

Těšíme se na Vás!
Tým Středočeského inovačního centra